Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та гострі респіраторно вірусні інфекції в загальній сукупності складають більш як 90%. Щорічно майже кожний шостий мешканець України хворіє на грип та ГРВІ.
Кожного року епідемічний сезон грипу триває орієнтовно з вересня - жовтня по березень - квітень. В цей період є найбільший ризик зараження цим недугом.

Грип – це висококонтагіозне вірусне захворювання з можливістю важких ускладнень та ризиком смерті. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразною інфікована людина при грипі є в розпал хвороби, в гарячковому стані. Період зараження триває в середньому 4-7 днів.
Як відбувається зараження?
Потрапляючи на слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, вірус проникає в їх епітеліальні клітини, потрапляє в кров і викликає інтоксикацію. Створюються умови для активізації різних видів бактерій, а також для проникнення ззовні нових бактерій, що викликають вторинну інфекцію - пневмонію, бронхіт, отит, загострення хронічних захворювань, можуть постраждати серце, суглоби.
Хто є джерелом інфекції?
Єдиним джерелом і розповсюджувачем інфекції є хвора людина. Основним шляхом поширення вірусів грипу від людини до людини вважається повітряно-крапельне зараження при розмові, кашлі, чханні. Поширення вірусів грипу може відбуватися і контактно-побутовим шляхом при недотриманні хворим і оточуючими його особами правил особистої гігієни, в тому числі користуванні спільними предметами догляду (рушник, носові хустки, посуд та ін.), які не піддаються обробці та дезінфекції. Необхідно пам'ятати, що інфекція легко передається через брудні руки.
Як проявляється грип?
У типових випадках хвороба починається раптово: підвищується температура до 38 - 40 градусів, з'являється озноб, сильний головний біль, запаморочення, біль в очних яблуках і м'язах, сльозотеча і різь в очах.
Що робити, якщо ви захворіли?
При перших симптомах необхідно звернутися до лікаря. Дотримуйтесь постільний режим і всі рекомендації лікаря. Самолікування при грипі неприпустимо. Адже передбачити перебіг грипу неможливо, а ускладнення можуть бути самими різними.
Як захистити себе від грипу?
Найефективніший засіб в профілактиці грипу - вакцинація. Вакцинації потребує кожна людина, яка піклується про своє здоров'я і здоров'я оточуючих. 70-80% провакцинованих співробітників в колективі створюють імунний прошарок, який надійно захищає від грипу. Своєчасна вакцинація знижує захворюваність на грип в кілька разів, пом'якшує перебіг хвороби, скорочує її тривалість, запобігає ускладненням. Щеплення від грипу найкраще робити в жовтні-листопаді, коли епідемія ще не почалася. Імунітет виробляється приблизно 2 тижні. Вакцинація під час епідемії також ефективна, проте в період до розвитку імунітету (7-15 днів після вакцинації) необхідно проводити профілактику іншими засобами.
Необхідно пам'ятати, що будь-який лікарський засіб при лікуванні грипу викликає побічні реакції, які не можна порівняти з допустимими реакціями на вакцинацію. Крім того, з профілактичною метою противірусні препарати необхідно застосовувати протягом усього періоду епідемії, що при тривалому застосуванні знижує їх ефективність і сприяє формуванню лікарсько-стійких форм вірусу.
Рекомендується підвищувати захисні сили організму: займатися фізичною культурою, правильно харчуватися, своєчасно і достатньо відпочивати, приймати вітамінно-мінеральні комплекси.
Регулярно і ретельно мити руки з милом, особливо після кашлю або чхання. Спиртовмісні засоби для очищення рук також ефективні.
Уникати дотиків руками до свого носа і рота. Інфекція поширюється саме таким шляхом.
Прикривати рот і ніс одноразовими хусткою при чханні або кашлі. Після використання викидати хустку в кошик для сміття.
Використовувати індивідуальні або одноразові рушники.
Намагатися уникати близьких контактів з людьми з грипоподібними симптомами (по можливості триматися від них на відстані приблизно 1 метра).
Необхідно регулярно провітрювати приміщення, робити вологе прибирання.
Уникати як переохолоджень, так і перегрівання.
Під час епідемії грипу та ГРВІ не рекомендується активно користуватися міським громадським транспортом, по можливості уникати місць скупчення людей, ходити в гості і т. ін.
При захворюванні на грип та ГРВІ, слід залишитися вдома, викликати лікаря. Максимально уникати контактів з іншими членами сім'ї, носити медичну маску, дотримуватися правил особистої гігієни. Це необхідно, щоб не заражати інших і не поширювати вірусну інфекцію.
Обов'язково зверніться до лікаря, якщо:
помітили виражену тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
не збивають високу температуру парацетамол, інші протизапальні препарати;
посилився кашель і знизилася його продуктивність;
глибокий вдих призводить до нападу кашлю;
відчули погіршення після поліпшення;
відсутня поліпшення самопочуття на четвертий день хвороби;
тримається підвищена температура тіла на сьомий день хвороби.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання, дозволить зберегти життя і здоров'я Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.
Будьте здорові!