Віктор Лисак: «Зміни в медицині на краще вже очевидні»

Віктор Лисак: «Зміни в медицині на краще вже очевидні»

За останній місяць Полтавська область піднялась ще на одну сходинку і вийшла на друге місце в Україні за кількістю населення, яке підписало декларації з сімейними лікарями. Як у нових умовах працюється первинній ланці надання медичної допомоги у ході медичної реформи? На це запитання детально відповіли під час брифінгу в Департаменті охорони здоров’я Полтавської ОДА його директор Віктор Лисак і заступник начальника Полтавського обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Юрій Торяник.

За словами Віктора Лисака, минулий місяць дав старт діяльності закладів первинного рівня за новими правилами.

– Цей процес у нас іде впевнено! Він вийшов на пряму. Якщо були тижні, коли сімейні лікарі підписували понад 52 тисячі декларацій зі своїми пацієнтами, то позаминулого тижня було укладено 16 тисяч 977 декларацій. Минулий тиждень теж пройшов стабільно в цьому сенсі: укладено 19 тисяч 159 таких документів, – зазначив Віктор Лисак. – Усього, з моменту старту кампанії, станом на ранок 3 серпня 2018 року, в області укладено 690 тисяч 302 декларації. Тобто Полтавщина пересягнула рубікон у 50 відсотків від усієї кількості населення, яке, згідно зі статистикою, зареєстровано в нашій області. До цього ми були в трійці лідерів, а наразі посіли друге місце в державі за кількістю свідомих громадян, які не відкладали в довгий ящик питання укладення декларації з сімейним лікарем і зробили це.

Віктор Петрович поінформував про загальну тенденцію, що склалася в області щодо структури підписаних пацієнтами декларацій із сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами. Аналіз показав, що з усієї кількості мешканців полтавського краю 83відсотки підписали декларації з сімейними лікарями, 12,8 відсотка – з педіатрами і 4,1 відсотка – з терапевтами.

Яка ж ситуація серед дитячого населення? Фахівці пояснили, що на час проведення брифінгу батьки 88 тисяч 672 дітей (це близько 63 відсотків від кількості дитячого населення краю – в області зареєстровано понад 140 тисяч 800 дітей) уклали декларації з педіатрами, які працюють у центрах первинної меддопомоги.

Юрій Торяник ознайомив із рейтинговою таблицею в системі EHealth за всіма центрами ПМСД міст і районів області. У таблиці зокрема представлена кількість декларацій на одного сімейного лікаря та відсоткове співвідношення пацієнтів, які уклали з ними ці документи. Зеленим кольором позначено заклади, які сягнули за 60 відсотків (наприклад, Пришибський центр ПМСД – 77 відсотків, Великобагачанський – 66 відсотків, Гадяцький, Карлівський і Котелевський – по 63відсотки). Наступну групу, їх дев’ять, виділено помаранчевим кольором, вони сягнули рубежу в понад 50 відсотків (Решетилівський, Засульський, Чутівський, Хорольський, Диканський, Лубенський районний, Лохвицький, Гребінськівський і Кобеляцький). Решта – 11 центрів – мають понад 40 відсотків. Шість із них до 40 і 30 відсотків. Так би мовити «пасуть задніх» у ЦПМСД Машівського, Козельщинського, Полтавського, Новосанжарського, Пирятинського, Кременчуцького районів.

– У дванадцятьох центрах є лікарі, які набрали більше тисячі пацієнтів, від 900 до 1 тисячі – у дев’ятьох центрах, від 800 до 900 – у п’ятьох, 700 – теж у п’ятьох, від 600 до 700 – у трьох центрах, – додав Віктор Лисак. – У лідерах – Решетилівський центр, де є лікарка, яка стала першою в Україні за кількістю офіційно зареєстрованих у неї пацієнтів – понад 1360. У Пирятинському центрі є лікарі, які мають понад 1200, в Хорольському й Гадяцькому – понад 1180 пацієнтів.

Такі пацієнти можуть бути впевнені у завтрашньому дні в сенсі медичного обслуговування. Це говорить й про те, що чимало мешканців Полтавщини мають довіру до своїх лікарів і бажають у них обслуговуватися!

У підсумку фахівці наголосили, що принцип «гроші йдуть за пацієнтом» вже почав реалізовуватися, більшість закладів первинного рівня отримали більше коштів, ніж до змін. Кожен медичний заклад і кожен лікар, які співпрацюють із Національною службою здоров’я України, відтепер мають змогу отримувати реальні гроші за конкретних пацієнтів за чітким переліком медичних послуг на «первинці», що гарантовано оплачується державою та є безоплатним для пацієнтів. Лікарі ж можуть отримувати гідну зарплату (від 8-12 тисяч гривень і більше), що є гарним стимулом.

Та і як можна пацієнтам відмовлятись укласти декларацію з лікарем, не скориставшись можливістю отримувати якісні безкоштовні медичні послуги повною мірою?

Прес-центр ДОЗ Полтавської ОДА

Прес-центр ДОЗ Полтавської ОДА