Порядок надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям

Порядок надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям

Малозабезпечена сім'я - сім'я,  яка з поважних або незалежних
від неї причин має  середньомісячний  сукупний  доход  нижчий  від
встановленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для сім'ї.

До складу сім'ї включаються: чоловік, дружина;  рідні, усиновлені  діти цих осіб віком до вісімнадцяти років,  а  також  діти, які навчаються за денною формою навчання до 23-х років і не  мають  власних  сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з  дитинства  I  та  II  груп або особами з інвалідністю I групи і проживають  разом з  батьками;  непрацездатні  батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з  одинокою  особою з інвалідністю  I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають  спільних  дітей.

До складу сім’ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Як розраховується розмір допомоги?

Розмір соціальної допомоги визначається як різниця між встановленим рівнем забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму з грудня  2017 році встановлюється у розмірі:

- для працездатних осіб (21 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб) - 370,02 грн.

- для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів (100% прожиткового мінімум для осіб які втратили працездатність) -  1373грн.

- для дітей  (85% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку):

до 6 років -   1268,20 грн.

від 6 до 18 років -  1581 грн.

від 18 до 23 років (за умови навчання) - 1497,70 грн.

При цьому для дітей рівень забезпечення прожиткового мінімуму збільшується на 10%, а для дітей одиноких матерів, які не перебувають у шлюбі, для дітей, в яких один або обоє батьків є інвалідами І чи ІІ групи, та дітей з інвалідністю – на 20 %.

Крім того, розмір допомоги збільшується на кожну дитину віком до 13 років на 250,00 грн., а на кожну дитину віком від 13 до 18 років - на   500 грн.

Документи, необхідні для призначення державної  соціальної допомоги:

Для призначення допомоги до управління соціального захисту населення за місцем проживання  подаються такі документи:

- заява за встановленою формою;

- документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї;

- декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї);

- довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Допомога призначається на шість місяців з місяця звернення.

Умови за яких допомога не призначається:

- працездатні члени малозабезпеченої сім’ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду, згідно медичного висновку лікарсько-консультативної комісії, не більш ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб які доглядають за інвалідом І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років,  за інвалідами II групи внаслідок  психічного  розладу, а також особами, які досягли 80-річного віку);

- з’ясовано, що малозабезпечена сім’я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму яка на час звернення перевищує 10- кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї;

- у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратних метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

За наявності таких обставин, державна соціальна допомога може бути призначена на підставі рішень районних комісій з урахуванням обстеження матеріально-побутових умов проживання сім'ї у разі, якщо:

- у складі сім’ї є інвалід;

- у сім’ї виховуються троє та більше дітей до 18 років (у разі навчання за денною формою навчання до 23 років);

- неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов’язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім’ї.

Звертаємо увагу!

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 липня 2017 р. № 454 «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям» (набрала чинності 11.07.2017 року), внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Змінами передбачено припинення виплати допомоги у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім’ї, (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно) з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.

Директор Департаменту соціального захисту

населення облдержадміністрації Л.В. Корнієнко