Окремі умови признання державної соціальної допомоги малозабезпеченим родинам ВПО або сім’ям, які повернулись до України

Версія для друкуВерсія для друку

Окремі умови признання державної соціальної допомоги малозабезпеченим родинам ВПО або сім’ям, які повернулись до України

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям призначається родинам, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний доход нижчий від встановленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї.

Які є винятки?

Відповідно до норм діючого законодавства допомога малозабезпеченим сім’ям не призначалась, якщо в родині є працездатні особи, які не працюють, не навчаються, не служать, не перебувають на обліку в центрі зайнятості більше ніж 3 місяці  або за них не сплачувався ЄСВ протягом 3-х місяців у періоді за який враховуються доходи.

Фактично це унеможливлювало призначення такої допомоги ІПО, які внаслідок переміщення втратили роботу, а також родинам, які повертаються в Україну після тривалого перебування за кордоном.

З 1 березня 2024 року для таких родин рішенням Уряду (постанова КМУ від 26.01.2024 №94) передбачені окремі умови призначення  допомоги малозабезпеченим сім’ям. 

Згідно внесених змін,  на період воєнного стану  допомога призначається одноразово на 6 місячний термін,  якщо у складі сім'ї є особа працездатного віку, яка:

- є особою з числа внутрішньо переміщених осіб і не працює або не сплатила (за неї не сплачено) ЄСВ протягом періоду, за який враховуються доходи та/або

- повернулася після міграції/тривалого перебування (не менше ніж 90 календарних днів) за кордоном, не перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа,  не працює або не сплатила (за неї не сплачено) ЄСВ, за умови звернення за призначенням допомоги не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення.

Слід звернути увагу, що такі особи повинні на момент подання заяви за призначенням допомоги бути зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, або протягом 2-х місяців з дня призначення допомоги здійснити заходи, що сприяють своїй зайнятості, шляхом працевлаштування/реєстрації як фізичної особи - підприємця/подання заяви для отримання допомоги на здобуття економічної самостійності/мікрогранту/гранту на створення або на розвиток власного бізнесу/ваучера на навчання, або зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні, або як такі, що шукають роботу.

Якщо особа не здійснила заходи, що сприяють своїй зайнятості, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає після закінчення двомісячного строку.

Слід звернути увагу, що вимоги щодо сприяння зайнятості застосовуються лише до інших працездатних осіб із складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги), зокрема, якщо сім’я проживає на території територіальної громади, де у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти, відсутні місця або навчання проводиться в режимі он-лайн (повністю або частково).

Оскільки розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям  залежить від отриманих сім’єю доходів на період воєнного стану для вказаної  категорії осіб також визначені окремі особливості врахування доходів при розрахунку допомоги, зокрема:

за кожний місяць включаються фактично отримані особами доходи;

до сукупного доходу враховується допомога на проживання ВПО;

не включаються інші види соціальних допомог, якщо на дату звернення за призначенням допомоги малозабезпеченим сім’ям їх виплату припинено.

Якщо після призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям відбулося припинення/призначення інших видів допомог, розмір допомоги малозабезпеченим сім'ям автоматично перераховується з урахуванням  таких змін з місяця, що настає за місяцем, в якому вони відбулися, без необхідності додаткового звернення.

 

Наверх ↑