ПРОТИДІЯ ДОМАШНЬОМУ НАСИЛЬСТВУ

Версія для друкуВерсія для друку

Домашнє насильство в Україні – це злочин!

Домашнє насильство – дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Якщо раніше домашнім насильством вважались інциденти у подружжі, то тепер розширюється коло осіб. До нього тепер відносять колишнього чоловіка/дружину, громадянські шлюби (спільне проживання без реєстрації). Розширене коло осіб, яких визнають кривдниками: прийомні батьки, особи, які спільно проживають чи проживали в одній родині, рідні брати, сестри, опікуни й інші родичі – дядько, тітка, племінниці, двоюрідні брати, сестри, двоюрідні дідусі та бабусі

Зазвичай люди, які зазнають домашнього насильства, не розуміють, що зіткнулись із ним. У суспільстві існує думка, що насильством слід вважати лише фізичні вияви агресії.

Проте експерти говорять про його наступні різновиди.

Психологічне насильство може проявлятись у тому, що людина принижує та маніпулює вами, зневажає та ігнорує ваші бажання, думки, почуття. До цього виду насилля також відносять переслідування, постійний контроль з боку кривдника, погрози. Якщо вас ігнорують чи дискримінують через ваші переконання, віросповідання, національну, расову належність чи походження, шантажують – все це є одним із проявів психологічного насильства.

Коли вас обмежують у доступі до грошей чи забороняють використовувати ваші кошти так, як ви вважаєте за потрібне, це можна вважати економічним насильством. До нього також слід віднести пошкодження вашого майна, перешкоджання в доступі до їжі, житла, майна, обмеження в можливості працевлаштування чи навчання, змушення до жебрацтва та шантажування.

Якщо вас ґвалтують або примушують до небажаних сексуальних контактів, то це приклад сексуального насильства. Примус до сексу з іншими людьми, збочених форм сексуальних стосунків, до роботи у порноіндустрії чи секс-бізнесі, до вагітності чи аборту також вважаються виявом сексуального насильства.

Фізичне насильство проявляється в побиттях, обмеженні вашої свободи, коли вас не випускають із власного дому або, навпаки, не впускають туди. Насильством слід вважати змушення до вживання алкоголю чи наркотиків. Погрози вбити чи навмисно створити ситуацію, яка може загрожувати вашому життю та безпеці, примусове переміщення в межах держави або за кордон, позбавлення їжі, сну чи відпочинку експерти також називають виявами домашнього насильства.

Пам’ятайте, що не слід чекати поки словесні погрози переростуть у фізичне насильство.

Ви можете убезпечити себе ще до фізичних проявів та розпізнати агресора/ку. Сигналом для вас можуть слугувати: спроби задушити вас, вчинення невдалих спроб суїциду (як один з різновидів маніпуляції), вбивство домашніх тварин, насильство щодо дітей.

Також слід бути обережними з тими, хто мав досвід застосування зброї проти інших та наразі має доступ до будь-якого виду зброї, а також з тими, хто ґвалтував когось або має потребу завдавати біль та ображати інших.

Якщо ви зазнали будь-якого з видів насильства або розумієте, що існує загроза його скоєння, пам’ятайте, що найголовніше правило – НЕ МОВЧАТИ!

Розкажіть друзям, знайомим, сусідам або родичам про такі факти. Попередьте їх про можливу небезпеку та попросіть звернутися до поліції в разі необхідності. Тримайте постійний контакт із довіреною особою, щоб вона знала, чи все у вас гаразд. 

Якщо у вас не має можливості розповісти про насильство знайомим, то ви завжди можете звернутися на гарячу лінію з будь-якого телефону по всій території України. Лінія є безкоштовною, анонімною та конфіденційною. Тут вам порадять, що робити у вашій конкретній ситуації в конкретний момент. Якщо насильство відбувається безпосередньо в момент дзвінка, вас одразу перемкнуть на поліцію. 

 

Якщо Ви постраждали від домашнього насильства, зверніться за допомогою!

Куди звертатися за допомогою?

 

Поліція

цілодобово

102

Відділ  освіти, молоді та спорту Кременчуцької 

районної державної адміністрації

м. Кременчук, вул. Соборна, 14/23,

 каб. 107

пн-пт, 8:00 – 16:00

(0536) 74 21 66

Кременчуцький районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді

м. Кременчук, вул. Соборна, 14/23,

пн-пт, 8:00 – 16:00

095 74 998 69

Служба у справах дітей Кременчуцької районної державної адміністрації

м. Кременчук, вул. Соборна, 14/23,

пн-пт, 8:00 – 16:00

(0536) 74 20 25

Національна “гаряча лінія” з запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та тендерної дискримінації

0 800 500 225 або

116 -123 з мобільного

Гаряча лінія безоплатної  правової допомоги

0 800 213 103

Благодійна організація "Світло надії"

(05322) 2-06-29

(05322) 60-60-81

Національна дитяча “гаряча лінія”

0-800-500-225

116 -111 з мобільного

Гаряча лінія для жертв домашнього насильства

15-47

 
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 658 "Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі" визначено координатора з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству:

         Тютюнник Олександр Іванович

Виконувач обов'язків голови райдержадміністрації

 

Персонально відповідальна особа

за протидію домашньому насильству

 

(0536) 74 20 25

СКЛАД

мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього

насильства та/або насильства за ознакою статі

Качковський Сергій Степанович

директор Кременчуцького районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, керівник мобільної бригади (за згодою)

 

  Члени мобільної бригади
Волочай Наталя Миколаївна спеціаліст з питань соціального захисту населення виконкому Новознам'янської сільської ради (за згодою)
Єфремов Олксандр Олександрович головний спеціаліст служби у справах дітей Кременчуцької райдержадміністрації
Мельникова Галина Григорівна начальник відділу соціальної роботи Кременчуцького районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (за згодою)
Мухомор Аліна Миколаївна інспектор з ювенальної превсенції сектору превенції Кременчуцького районного відділення поліції Кременчуцького відділу поліції ГУМП в Полтавській області (за згодою)
Наріжна Валентина Анатоліївна директор КУ "Інклюзивний ресурсний центр Кременчуцької районної ради" (за згодою)
Олешко Віталій Васильович головний спеціаліст - державний соціальний інспектор відділу грошових виплат та компенсацій управління соціального захисту населення Кременчуцької райдержадміністрації
Ялова Світлана Володимирівна фахівець із соціальної роботи відділу соціального захисту та захисту прав дітей виконкому Піщанської сільської ради (за згодою)

 

Наверх ↑