Географічні відомості

Версія для друкуВерсія для друку

Географічні відомості про Кременчуцький район

Кременчуцький район розташований у південно – західній частині Полтавської області, в основному на лівому березі Дніпра, незначна частина його – на правобережжі. Площа району 1,2 тис. кв. км., протяжність: з півночі на південь – 46 км., з заходу на схід - 52 км.

Землі району на північному заході межуються з Глобинським, на північному сході – з Козельщинським, а на Південному сході – з Кобеляцьким районами. На півдні район відмежовується берегом водоймища Дніпродзержинської ГЕС та межує з Онуфріївським і Світловодським районами Кіровоградської області. Західну частину омивають води Кременчуцького водосховища.

Через територію району проходять залізниці Харків – Одеса, Кременчук – Ромодан, Потоки – Редути. Прокладені автомагістралі республіканського і обласного значення  в напрямках: Полтава-Кишинів, Київ-Дніпропетровськ,Кременчук-Світловодськ, Суми – Олександрія, Кременчук – Хорол. На лівому березі Дніпра розташовується порт Кременчук і пристані в селах Редути та Келеберда.

Лівобережна частина району знаходиться в межах Придніпровської низовини, правобережна – Придніпровської височини, яка порізана ярами та балками.

Найбільш поширені гірські породи це лісовинні суглинки, які зустрічаються під шаром грунту, піски, глини, а також кам’яна сіль, вапняк, крейда, пісковик.

З магматичних гірських порід є граніти, які виходять на поверхню по берегах Дніпра(Піщане, Кам’яні Потоки, Чечелеве).

Із визначних природних багатств -  бурштин, який нерідко знаходять у Пслі, кварц, поклади його виявлені за Омельником.

Грунти в основному чорноземи, сірі лісові, піщані, суглинки. Надра містять поклади залізної руди, гранітів, пісків, мерилів, каолінових глин, мінеральних добрив та торфу. Гідрографічна сітка представлена річками, озерами, ставками, болотами, джерелами. Найбільші  річки – Дніпро (43 км), Псел (18 км).

Клімат району  помірно   континентальний, з переважаючими протягом року, північно – західними та західними вітрами, а навесні та влітку східними.

Район складається з 19 сільських рад – Білецьківська, Бондарівська, Демидівська, Запсільська, К.Потоківська, Кобелячківська, Келебердянська, Майбородівська, Максимівська, Недогарківська, Омельницька, Піщанська, Потоківська, Пришибська, Рокитненська, Салівська. Ч.Знам’янська, Ялинцівська.

В 73 населених пунктах проживає 39,9 тис. жителів станом на 01.01.2014.

На території району працюють 5 промислових підприємств: закрите акціонерне підприємство «Ізумруд», товариства з обмеженою відповідальністю «Текро - Дніпро», «Кремікс», «Сільгосппродукт», приватне підприємство «Кременчукгумотехніка».   

Лікувально-профілактичну допомогу населенню району надають центральна районна лікарня, 14 амбулаторій загальної практики, сімейної медицини та 25 фельдшерсько-акушерських пунктів комунального закладу «Кременчуцький центр  первинної  медико – санітарної допомоги».

У районі функціонують 20 загальноосвітніх навчальних закладів (з них  7 навчально – виховних комплексів), 12 дошкільних навчальних закладів, 2 позашкільних: будинок дитячої та юнацької творчості, дитячо-юнацька спортивна школа.

В селі Потоки  діє   навчально-оздоровчий комплекс “Ерудит” Кременчуцького педагогічного училища імені А.С.Макаренка для оздоровлення обдарованих дітей, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Наверх ↑