Історичний нарис

Версія для друкуВерсія для друку

Історичний нарис про Кременчуччину

Офіційні джерела заснування  Кременчуцького повіту відносяться до 1776 року в складі Новоросійської губернії, з 1783 року – у складі Катеринославського намісництва.

Декретом ВУ ЦВК від 18 червня та додатково від 30 липня 1920 року була утворена Кременчуцька губернія, до складу якої віднесено й Кременчуцький повіт. З розформуванням Кременчуцької губернії  постановами ВУ ЦВК від 15 жовтня та 30 листопада 1922 року Кременчуцький повіт знову віднесено до Полтавської губернії.

З 1932 року по травень 1939 року вказана територія  належала Кременчуцькій міській раді.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 17 травня 1939 року утворено Кременчуцький район, до якого входило  28 сільських рад, 274 населені пункти, сільське населення складало 60208 осіб: 28770 чоловіків , 31438 жінок згідно з переписом 1939 року. 

Площа району – 1,02 тис. кв. км (3,5 % Полтавської області), 70 % території – сільгоспугіддя.

Працювало 8 радгоспів, 12 колгоспів, 1 птахофабрика, 2 риболовецькі колгоспи, із них 4 господарства мали овочевий напрямок, 2 господарства спеціалізувалися на вирощуванні фруктів.

Територія Кременчуччини цікава із геологічного боку. Тут проходив льодовиковий язик, що закінчувався трохи південніше Ворскли. Як відзначив у своїх записах у 20-і роки дослідник нашого краю історик М. Ткаченко “У Дніпра, біля Келеберди, знайшли голову первісного бика, у околицях села Таборища, на правому Дніпровому березі, недалечко від давнішнього Крилова (тепер Світловодськ), знайдено кістяк копильного слона”.

Протягом 1922-1923 років в районі  проведені археологічні розвідки.  На околицях селища Градизька  виявили пізньопалеолітичне місце знаходження та різночасні поселення поблизу с. Максимівки і Редут. Досліджено понад 30 курганів. Серед знахідок - переважно вироби з кременю: ножі, шкребки, різці, що ними в той час користувалися при обробці шкір, деревини, кісток, а також вістря до списів і стріл. Знайдено низку городищ-майданів біля села Недогарки.  Ці розкопки дали знахідки, що констатують тут скіфські поховання (VІІ-ІVст. до нашої ери).

До цього часу залишаються не з'ясовані до кінця відомості про такі городища, як «Кастирина могила» та «Бурносова могила» біля села Заруддя . Всі ці поселення мали вигляд кола, поблизу с. Келеберди -  залишки чотирикутного городища.        

Символіка Кременчуцького району

Наверх ↑