ЩО ТАКЕ ХІМІЧНЕ УРАЖЕННЯ, У ЧОМУ НЕБЕЗПЕКА?

Версія для друкуВерсія для друку

ЩО ТАКЕ ХІМІЧНЕ УРАЖЕННЯ, У ЧОМУ НЕБЕЗПЕКА?

Негайний вплив на здоров’я людини

      Високотоксичні хімічні речовини можуть призвести до травм або смерті при вдиханні або потраплянні на шкіру. Шкода, яку можуть завдати хімічні речовини, залежить від ступеня їх токсичності, концентрації хімічної речовини, шляху впливу та тривалості впливу. Симптоми впливу більшості токсичних хімічних речовин виявляються за кілька хвилин або годин. Різні хімічні речовини по-різному впливають на організм. Деякі з найбільш токсичних промислових хімікатів можуть викликати схожі види впливу на здоров’я у високих концентраціях.

    Таблиця показує смертельні концентрації для деяких видів промислових хімікатів.

 

Таблиця 2. Різна токсичність хімічних речовин.

Хімічна речовина

Приблизна смертельна концентрація (ч./млн.)

Хлор

293

Хлороводень

3.000

Монооксид

4.000

Аміак

16.0

Хлороформ

20.000

Вінілхлорид

100.000

     Чим токсичніша хімічна речовина, тим менша її кількість потрібна для заподіяння шкоди. У таблиці порівнюються смертельні концентрації в частинах на мільйон (ч./млн) для гострого (одночасного) впливу деяких поширених промислових хімікатів.

 

Уражена територія

      В умовах відкритого повітря уражена площа залежатиме від таких факторів, як тип та кількість хімічного агента, засоби розсіювання, місцевий рельєф та місцеві погодні умови. Для високотоксичних хімічних речовин смертельні або негайно небезпечні для життя результати можна спостерігати поблизу місця вивільнення агента, де концентрація найвища, тоді як тяжкі або помірні симптоми можна спостерігати на певній відстані від місця події. Токсична хмара поширюватиметься приблизно зі швидкістю та напрямом вітру, але концентрація хімічної речовини буде значно зменшена на відстані від джерела. При вивільненні в закритому просторі летюча хімічна речовина розсіюватиметься, заповнюючи простір. Чим менший простір, тим більша концентрація хімікату.

 

Вплив через заражену їжу

     Хімічні речовини можуть зробити продукти харчування дуже токсичними, іноді не змінюючи зовнішнього вигляду або смаку їжі. Вершкове масло, рослинні олії, жирне м’ясо та риба поглинають нервово-паралітичні речовини настільки легко, що їх видалення практично неможливе. Харчові продукти в пляшках, банках або упаковках не піддаються впливу парів агента і можуть бути врятовані після знезараження.

Наверх ↑