Флагманський проєкт Міністерства освіти і науки України «Освіта для всіх»

Версія для друкуВерсія для друку

Флагманський проєкт Міністерства освіти і науки України «Освіта для всіх»

У межах реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні Міністерством освіти і науки на період до 2030 року запроваджено низку проєктів, реалізація яких триває й у 2024 році. Ініціативи МОН є кроком у напрямі створення суспільства без обмежень. Це забезпечить доступ до освіти для кожного і кожної та сприятиме толерантності й взаєморозумінню.

ІНКЛЮЗИВНО-РЕСУРСНІ ЦЕНТРИ

В умовах воєнного стану продовжують працювати 666 інклюзивно-ресурсних центрів (далі – ІРЦ), які проводять комплексне оцінювання, надають корекційно-розвиткові послуги та здійснюють психолого-педагогічний супровід під час навчання дітей з ООП, зокрема з-поміж внутрішньо переміщених осіб.

У 2024 році планується розширення функцій і взаємодії ІРЦ із закладами дошкільної, загальної середньої, професійної та вищої освіти, а також відновлення пошкоджених і зруйнованих інклюзивно-ресурсних центрів.

Під час війни стало значно більше дітей, які потребують допомоги. Адже травми від пережитого, побаченого і почутого часто позначаються на розвитку малечі.

Так, у лютому 2023 року до ІРЦ Великоберезовицької селищної ради звернулась мама хлопчика Дениса для допомоги дитині. Сім’я приїхала з Херсонської області, де втратила будинок. Денис і його рідні зіштовхнулися з важкими наслідками війни, через що дитина стала замкненою, невпевненою, тривожною. А ще виникли проблеми з мовленням, адже хлопчик вчився розмовляти зовсім іншою мовою. З Денисом уже рік працюють двічі на тиждень. Хлопчик із задоволенням відвідує корекційно-розвиткові заняття і показує чудові результати.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ШКОЛА СУПЕРГЕРОЇВ»

Школа супергероїв — освітній проєкт для дітей, що перебувають у лікарнях, який діє на базі медзакладу «Охмадит», де діти можуть відвідувати уроки та складати іспити. Школу заснувала Євгенія Смірнова — засновниця ГО Small Heart with Art, заступниця міністра освіти і науки України. Перші уроки відбулися на базі ВІЛ-відділення Київської лікарні «Охматдит» уже в 2016 році. Але клас для дітей цього відділення відремонтували та відкрили 20 червня 2017 року. Далі було завдання розширити можливості школи, щоб діти з різних відділень могли відвідувати заняття.

На 2023 рік мережа установи Школа супергероїв розширилася на 4 освітні центри. Нині функціонує 11 освітніх центрів у 13 лікарнях України: в Києві та області, Житомирі та області, Дніпропетровській області, місті Львові, Миколаївській області, місті Харкові, місті Хмельницьку та області.

За підтримки Фундації першої леді у 2024 році заплановано відкрити ще 6 шкіл при лікарнях Вінницької, Рівненської, Дніпропетровської, Львівської, Одеської і Полтавської областей.

Серед тисяч історій дітей, яким допомогла «Школа супергероїв» є історія Ангеліни Задорожної. З 10 липня 2021 року дівчинка перебуває в лікарні через тяжку спінальну травму.

Буквально з перших днів перебування в лікарні Ангеліна стала ученицею Школи супергероїв. Навчання – це складно. Навчання – це виклик. Водночас навчання – це фан і неймовірне задоволення. Це все про навчання Ангеліни. Дівчинка знаходиться у лікарні майже постійно, тому для неї кожен урок – це можливість поспілкуватись, дізнатись щось нове , спробувати досягти хоча б маленької мети.

Усі предмети є цікавими для Ангеліни, але найбільше дівчинці до вподоби уроки алгебри, геометрії та англійської мови. Спілкуючись з дитиною, можна зробити висновок, що жага до життя і бажання стати на ноги у неї безмежні. Але бажання повернутися до повноцінного життя у дівчинки бере гору над хворобою – і їй багато що вдається. Для навчання їй придбали графічний планшет для роботи з пальцями рук, які ще не повністю функціонують. Мрії Ангеліни – це мрії усіх педагогів. Звичайно, насамперед, усі бажають дівчинці встати на ноги і прогулятись на електросамокаті вулицями мирного Харкова.

ДРУК ПІДРУЧНИКІВ ШРИФТОМ БРАЙЛЯ

Для дітей з порушенням зору важливо мати доступні та зручні інструменти для здобуття освіти. Допомагають в цьому підручники рельєфно-крапковим шрифтом Брайля, який читають через дотик пальцями. В основі шрифту лежить комбінація із шести крапок — їхнє розташування і визначає потрібну літеру. Перші літери алфавіту позначаються верхніми та середніми крапками, а для позначення наступних додаються нижні. Так само можна написати цифри, розділові та інші знаки. Друкують підручники Брайля коштом державного бюджету.

У 2023 році надрукували такі підручники шрифтом Брайля для школярів:

для 5 класу підручник «Інформатика» загальним накладом 636 примірників;

для 6 класу 9 назв підручників загальним накладом 11 501 примірник;

для 10 класу 11 назв підручників загальним накладом 17 910 примірників.

У планах на 2024 рік передбачено друк підручників і посібників шрифтом Брайля для дітей з особливими освітніми потребами 1, 2, 5, 6, 7 та 11 класів закладів загальної середньої освіти орієнтовним накладом 37 073 примірників.

Інститут модернізації змісту освіти працює над різними варіантами поліпшення майбутніх підручників. Побажаннями поділилася президентка Всеукраїнської асоціації працівників спеціальної та інклюзивної освіти Віра Ремажевська. За її словами, потрібно створити такий плоско друкований паперовий додаток, сторінки та зміст якого повністю збігатимуться зі сторінками та змістом підручника шрифтом Брайля.

Батькам, які допомагають дітям навчатися, це допоможе орієнтуватися в програмі та швидко шукати необхідну інформацію в підручнику навіть без знання шрифту Брайля, а педагогу економить час на підготовку до уроку або на пошук потрібної сторінки.

Батьки дітей із порушеннями зору також підтверджують необхідність додатка. Такий підхід допоможе в організації не лише очного, а й дистанційного навчання дітей із порушеннями зору.

ШКІЛЬНІ АВТОБУСИ

Щоб усі діти на рівних умовах могли відвідувати школи очно, навчатися та спілкуватися з однолітками, державна і обласні влади спільно з громадами працюють для відновлення шкільного автопарку. 

Яка ситуація на сьогодні?

6256 — загальна кількість шкільних автобусів в Україні, зокрема спеціальних;

269 — кількість спеціальних автобусів для перевезення дітей на кріслах колісних;

134 — кількість спеціальних автобусів в опорних ЗЗСО;

1912 — додаткова потреба на 2024 рік;

192 — додаткова потреба у спеціальних автобусах для перевезення дітей на кріслах колісних.

Коштом субвенції з державного та місцевого бюджетів на основі співфінансування в 2024 році заплановано придбати 541 автобус. З цих транспортних засобів — 88 спеціально обладнаних.

28 НОВИХ ІНКЛЮЗИВНИХ ШКІЛЬНИХ АВТОБУСІВ ОТРИМАЛИ ГРОМАДИ ЖИТОМИРЩИНИ

28 закладів загальної середньої освіти на Житомирщині отримали шкільні автобуси, які спеціально обладнані для маломобільних груп населення. Відтепер діти з інвалідністю матимуть доступ до очного навчання разом з однолітками. У 2023 році на закупівлю шкільних автобусів спрямували майже 92 мільйони гривень: держава виділила 47 мільйонів гривень та понад 45 мільйонів гривень виділили громади. За ці кошти вдалося придбати 462 автобуси, з них — 51 спеціально обладнаний для перевезення маломобільних груп населення.

ДЕРЖАВНИЙ ЛІЦЕЙ «МІЖНАРОДНА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА»

Міжнародна українська школа допомагає дітям бути на зв'язку з Батьківщиною та м'яко адаптуватися до програми після повернення додому. МУШ співпрацює з освітніми центрами, створеними при громадських організаціях/асоціаціях за кордоном, та має договори про співпрацю з 35 освітніми центрами з 9 країн світу. Зараз МУШ навчає 7130 учнів із понад 70 країн.

У цьому році Державному ліцею «Міжнародна українська школа» оновлено склад піклувальної ради. Перед колегіальним органом наразі стоять завдання збільшення учнівського контингенту, запуск системи управління навчанням, забезпечення якості освіти прозорої та зрозумілої учням системи оцінювання, налагодження зв’язків з діаспорою та також залучення інших українських шкіл, які здійснюють освітній процес за кордоном.

Батьки учнів, що перебувають за кордоном, для продовження навчання дітей можуть звернутися до партнерів Міжнародної української школи МОН у окремих країнах або безпосередньо до МУШ. Контактну інформацію шукайте на сайті.

ВСЕУКРАЇНСЬКА ШКОЛА ОНЛАЙН

Всеукраїнська школа онлайн (далі — ВШО) забезпечує кожному українському учневі та вчителю рівний, вільний і безоплатний доступ до якісного навчального контенту.

В 2023 році створено 15 нових курсів: серед них з української літератури та зарубіжної літератури (7-8 клас), основ здоров’я (7, 8, 9), громадської освіти (10 клас), трудового навчання (7, 8, 9 клас), кримськотатарської мови і літератури (5-6 клас), соціальної і здоров’язбережувальної галузі (5-6 клас), мовно-літературної галузі (5-6 клас), німецької мови (5 клас). 

За даними Google Analitics, 2023-2024 років платформою скористалися 820 тис. користувачів, з них 744 тис. – нові користувачі. Сюди входять як зареєстровані, так і не зареєстровані на платформі.

МОН

 

 

Наверх ↑